Kamiony dostaly zákaz do Rakouska

Kamiony dostaly zákaz do Rakouska

Jindřichohradecko - Pohraničním městům se nyní trochu ulevilo od těžkých kamionů. Od konce června totiž jsou na hraničních přechodech umístěné značky zakazující jízdy pro vozidla nad 3,5 tuny.

Jak vysvětluje starosta Českých Velenic Jaromír Slíva, jedná se o iniciativu spolkové země Dolní Rakousy, která se snaží převézt tranzitní kamionovou dopravu na dálnice a vysokorychlostní silnice.

„Opatření se týká především tranzitu z jihovýchodních zemí, aby se nevyhýbaly placení mýtného. Ale je to hodně znát, denně jezdím do Českých Budějovic a rumunských kamionů jsem potkával hodně, teď ubyly a nestávají ani u přechodu," říká starosta. Opatření by se nemělo týkat autodopravců, kteří mají na jihu Čech sídlo firmy a nebo zde mají cíl cesty. Rovněž třeba ve Slavonicích je nyní zákaz, ale podle včerejších poznatku starosty Josefa Urbana to záleží na okolnostech.

„Třeba dneska jsem cestou do Nové Bystřice potkal tři kamiony a dva tahače s kládami. Takže bude otázka, jak to nyní chtějí rakouští policisté kontrolovat. Rozhodně to ale uleví našim silnicím. Nemáme průtah městem, trpí i památky a nikdo nám nic nedá," míní slavonický starosta.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola říká, že rakouská strana tak paradoxně pomáhá i nám. „Opatření by mělo nasměrovat kamiony na dálnice, aby si řidiči nezkracovali cestu po silnicích, které nejsou uzpůsobené pro těžkou dopravu a kde neplatí mýtné. a přitom devastují silnice. Těch, kteří začínají cestu jižně od dálnic D1 a D5 se to netýká," doplnil hejtman.

Opatření se z pochopitelných důvodů na druhou stranu nelíbí právě dopravcům, kteří se snaží všude ušetřit, a to především na kilometrech a na zmíněném mýtném.

Lenka Novotná, Jindřichohradecký deník, 14. 7. 2011

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Graselovy stezky
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky