Vánoční dárek nedárek?

obrázek - Autobus

Vánoční dárek do pohraničí

Po dlouhých letech čekání a nebývalých těžkostech se podařilo před Vánocemi opět posunout zapomenuté pohraničí více k lidem. Volba pro Slavonicko, Institut pro budoucnost společně s městy na rakouské i české straně iniciovali již před deseti lety možnost autobusového spojení mezi Rakouskem a Českou republikou. Doposud končily spoje pouze na území své republiky, tedy buď ve Slavonicích, Telči, Schwarzenau či v Dobersbergu. Pro občany, turisty, cestující tedy žádný spoj přes „společnou“ hranici nepřejížděl.

Od 11. prosince 2011 je všechno jinak. Mezi městy Zwettl a Telč bude každý pátek, sobotu a neděli jezdit pravidelná autobusová linka, která propojí města v pohraničí. Na trase bude možnost přestupu ve Schwarzenau na vlak do Vídně. Ze Slavonic do Vídně se nyní dostanete pohodlně za tři hodiny. Navíc se těmito spoji posílí i dopravní obslužnost mezi Slavonicemi, Dačicemi a Telčí.

Tak to je ta dobrá zpráva, která má však několik ale:
1) Ceny jízdenky jsou na poměry např. slavonických občanů poměrně vysoké a velice pochybujeme, že jednotlivec za 270 Kč a rodina (dva dospělí a dvě děti) se pojedou podívat na Cisterciánský klášter do Zwettlu za 650 Kč, či do Raabsu za 380 Kč. Nebo snad Slavonice Dobersberg za 80 Kč se Vám zdá odpovídající cena? Pro nás nepochopitelné je jednotné stanovení cen, ať jedeme do Slavonic, do Dačic či do Telče, vždy je to za 80 Kč.
2) Na české straně chybí návaznost na spoje do Jihlavy, Brna atd. a cestující budou zdlouhavě čekat na tyto hlavní spoje.
3) Děti od 6 do 15-ti let mají na mezinárodní cestování poloviční tarif, podobně jako psi. Bohužel však kočárky a invalidní vozíky se těmito spoji přepravovat nebudou.
4) Na vnitrostátní lince Slavonice - Dačice - Telč mají studenti do 26-ti let slevu 25% a žáci škol do 15-ti let 63 %. V období do 8. ledna 2012 bude linka provozována zdarma.

Budeme si přát, aby se během zkušebního provozu situace znovu přehodnotila, a třeba se pak stane přístupnou pro ty, kterým by měla doprava hlavně sloužit.
Bližší podrobnosti budou zajisté brzy na informačních centrech měst, na autobusových zastávkách a nádražích. Tyto informace budou i na www.slavonice-mesto.cz.

Přejeme cestujícím, aby všechny spoje pro ně byly časem výhodou, novou šancí a mohl se tak ještě více rozšířit celoročně cestovní ruch v příhraniční oblasti Slavonicka a Dačicka. Media tým VPS Jiří Beneš


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Muzeum čs. opevnění
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Oáza Maříž
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Apartmány Renesance
reklama - Graselovy stezky