historie

Historie regionu, snad nepřesněji vymezeném bývalým slavonickým soudním okresem (viz J. Tiray - Vlastivěda moravská. Slavonický okres), je velice bouřlivá a v kostce odráží vliv "velkých" dějin na příhraniční region.

Region, který historicky vždy patřil k Moravě (Čechám), byl od kolonizace ve 12. století regionem osídleným převážně německým obyvatelstvem. Události první poloviny 20. století, druhá světová válka a následný odsun Němců převrátily náš kraj a osudy lidí vzhůru nohama. To, co zde koexistovalo několik staletí, se během jara a léta 1945, rozlétlo na tisíc kousků.

Budování socialismu, železná opona a nesvoboda dokonaly změnu prosperujících oblastí profitujících ze zemědělství, řemesel a obchodu v zadrátovanou zemi.

Lidská paměť je velice selektivní a rádi zapomínáme, ačkoli jsme měli železnou oponu na Slavonicku opravdu přímo za humny... proto nabízím pár informací z wikipedia.cz: "...ploty byly ve skutečnosti tři – první, který byl asi dva metry vysoký, tvořila změť ostnatých drátů. Další plot, výšky 2,5 metru, byl od roku 1953 nabit vysokým napětím 3 000 až 6 000 voltů. Poslední plot sloužil jako zábrana zvěři, aby směrem od hranice nemohla proniknout k nabitému plotu. Pod ploty se nacházelo zorané pásmo o šířce cca 20–m, kde bylo možno snadno najít stopy a tedy i místo, kde případný narušitel překonal plot. Tento systém plotů nestál přímo na hranici, ale v dostatečné vzdálenosti od ní (cca 2 km), aby i v případě jeho překonání stihli pohraničníci narušitele chytit dříve, než se dostal až na hranici. Kolem celých hranic navíc vedla v asi kilometrové vzdálenosti asfaltová komunikace, která pohraničníkům usnadňovala přiblížení k místu zásahu..."

Reklama

reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Graselovy stezky