Dvacáté století - Slavonice - dvě muzea

obrázek - Muzeum dvacátého století

Návštěvu muzea můžete spojit s akci, která se koná každoročně PRVNÍ SRPNOVOU SOBOTU. Letos tedy:

PŘEPADENÍ ŘOPÍKŮ 1938 - BOJOVÁ UKÁZKA

řopíci
Srdečně Vás zveme na tradiční akci Přepadení řopíků, která se uskuteční v sobotu 3. srpna od 14:00 hodin v Pevnostním areálu ve Slavonicích na Strážném vrchu (cca 2 km od centra Slavonic).
Vždy první sobotu v srpnu od 14:00 hodin pořádá Pevnostní areál Slavonice tradiční bojovou ukázku Přepadení řopíků 1938. Dvoudílná ukázka je vsazena do období září a října 1938. V první části je prezentována skutečná situace z období mobilizace v září 1938, přestřelka se sudetoněmeckými povstalci (Freikorpsem) a následné obsazení pohraničí německou armádou na počátku října téhož roku po přijetí mnichovské dohody. Ve druhé části je předveden fiktivní boj mezi německou Wehrmacht a čs. armádou na linii opevnění tak, jak by mohl vypadat, kdyby čs. vláda odmítla mnichovskou dohodu přijmout a rozhodla se bránit.
 

Odkazy

 
Kdy:
3.8.2019 14:00
Kde:
Pevnostní areál Slavonice na Strážném vrchu

 

 

 

                                                                                                                                                                                                               Muzeum najdete na kraji ulice J. Žižky. Jeho autorem je pan Jiří Duchoň, nadšený fanda a milovník vojenské historie a provozovatel Pevnostního areálu Slavonice - Muzea čs. opevnění 1936 -1938.

Všechny informace najdete na http://www.slavonicebunkry.cz/


obrázek - Městské muzeum

Pohnutý osud Slavonic do leporela složený

Pohnutý osud města ve dvacátém století mapuje stálá expozice slavonického Městského muzea, která je v muzeu od roku 2008. Expozici slavnostně otevřeli za účasti ministra kultury Václava Jehličky. Zahájení předcházela přednáška historika a děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michaela Stehlíka, který také napsal text k expozici.

Historie města a regionu ve dvacátém století se představuje převážně formou rozloženého leporela. To obsahuje nejen text, ale i dobové fotografie či malby na zdi. Autorem expozice je architekt Vlastimil Vagaday.

Slavonicemi prošlo dvacáté století se vším všudy. Původně ve městě žila německá buržoazie a vzkvétal zde textilní průmysl, za první světové války řada slavonických mužů odešla bojovat do Haliče. Ve čtyřicátých letech město zažilo odsuny Židů, v padesátých letech Němců. Tyto a mnohé další události novodobé historie naplnily slavonický kraj zvláštním geniem loci.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/pohnuty-osud-slavonic-do-leporela-slozeny-f2g-/vytvarne-umeni.aspx?c=A080526_174749_vytvarneum_kot

 


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Graselovy stezky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích