Silvestrovský výšlap 2022

obrázek - Pozvánka bez názvu
obrázek - Adventní jarmark

ADVENTNÍ JARMARK ve Slavonicích má pevné datum a to první adventní neděli a ta letos vyšla na neděli 27. listopadu 2022.

Jarmark trval od 12 do 18 hodin, přijelo akorát pečlivě vybraných stánkařů, a i místní tvořivci měli možnost ukázat své dovednosti. Děti si mohly ozdobit vánoční perníček na dílně s Jášou Bochníčkovou ve Spolkovém domě, či namalovat vánoční přáníčko babičce nebo mamince s Gábi Chalupovou. Opět mohly zazpívat děti ze Základní školy praktické ve Slavonicích a opět se rozzářil vánoční strom, který bude hlavně dětem, ale i nám všem, připomínat adventní čas. Jarmark byl klidný a sousedský, s různými dobrotami a dárečky pro radost.  Spolek Slavonická renesanční společnost děkuje všem, kdo se zapojili, přišli, pomáhali nebo se jen naladili na vánoční dobu. Jarmark se konal ve spolupráci s Městem Slavonice a Spolkovým domem.  

Z. Chadimová.

 

Adventní jarmark sousedského charakteru se měl konat po třinácté v roce 2020 a po čtrnácté v roce 2021. Pandemie covidu19 neumožnila jeho realizaci.

 

Advent máme většinou spojený s blížícími se vánočními svátky a se zapalováním svíček na adventním věnci. Dokážeme ale říct, co vlastně advent znamená, jaký je jeho původ a historie a jaké tradice jsou s ním spojeny? Pojďme si připomenout, co advent znamená pro českou kulturu a na jakých základech vyrůstají české Vánoce.

Slovo advent pochází z latinského „adventus“, což znamená „příchod“. Máme samozřejmě na mysli příchod Spasitele. Advent tedy chápeme jako přípravu na vánoční svátky a od jedenáctého století jde o nám známé čtyři týdny před 24. prosincem. Původně byl advent časem půstu a zbožného rozjímání, veškerá společenská zábava jako tanec nebo zpěv byla zakázána, býval však proložen obchůzkami lidových masek. Nesmělo se jíst maso, povoleno bylo pouze rybí, z čehož vychází nám všem dobře známý zvyk pojídání kapra ke štědrovečerní večeři. Adventní půst končil s východem první hvězdy na Štědrý den.

Zvyk zapalovat postupně čtyři svíčky na adventním věnci, odpočítávající čtyři adventní týdny, je dnes rozšířen téměř do všech českých domácností. Světlo svíček symbolizuje příchod Krista. Věnce ze zelených rostlin, stejně jako svíčky, byly zřejmě symbolicky používány v Evropě už před příchodem křesťanství, teprve v 16. století si ho v podobě adventního věnce osvojila křesťanská církev.

(https://www.womanonly.cz/znate-vsechny-adventni-tradice-inspirujte-se-s-nami/)


Plakát
obrázek - Plakát

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Graselovy stezky
reklama - Podnik Města Slavonice
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích