Co se píše

O natáčení hororu Les mrtvých před pěti lety ve Slavonicích i o zajímavých osobnostech se vztahem k našemu městu či o některých příspěvcích publikovaných v časopisech a novinách během tohoto léta si můžete přečíst v krátkém shrnutí.

Filmaři vytvořili ve Slavonicích ponurou atmosféru

Jindřichohradecký deník, číslo 196, 23. 8. 2013, autor článku Luboš Dvořák

Před pěti lety natáčel režisér Jiří Svoboda ve Slavonicích televizní horor Les mrtvých podle syrové rumunské povídky. Dramatický příběh je zasazený do roku 1919 na moravsko-slovenském pomezí. Les mrtvých byl pro lidi mnoha generací tajemným a málo bezpečným územím, rájem lapků a banditů i útočištěm dezertérů. Vyprávějí si o něm strašidelné historky …. V článku najdete vzpomínky na natáčení, rozhovory se slavoničáky, i podrobný děj filmu.

Václav Cílek a Alexandr Stipsits: Krása je rozmanitost plazů
Cesty k Navahům – vědět odkud přicházíme

Kniha vázaná s přebalem, asi 300 stran, barevná příloha, 298 Kč, ISBN 978-80-7363-524-4 ve druhém pololetí vydává Nakladatelství Dokořán

Jeden z autorů knihy byl před mnoha lety přijat do indiánského kmene Navahů, kde byl pod vedením jednoho z posledních tradičních šamanů Černého koně vzděláván ve velmi složitém, ale nádherném světě původních rituálů. K pobytu pozval i druhého autora a společně sepsali knihu o indiánských obřadech i o zvláštním srdečném vztahu, jaký mají Češi k indiánům. U jeho kořenů snad stojí vědomí společných mezolitických počátků. Indiáni říkají, že Evropané možná znají konec příběhu, ale oni jeho počátek. Na rozdíl od nás znají své kořeny; ještě vědí, odkud přicházejí.

Alexandr Stipsitz je ředitelem obecně prospěšné společnosti Centrum pro budoucnost ve Slavonicích: http://www.centreforthefuture.org

Gábina Fárová – Sága mého rodu

Lidové noviny, Pátek, týdenní příloha LN, č. 28, 12. 7. 2013

Fotografka G. Fárová vypráví v rozhovoru s redaktorkou Marcelou Pecháčkovou převážně o svých rodičích (Fárův dům ve Slavonicích), taky o sobě, o svém dětství a mládí a také o nahotě a fotografování aktů.

Citace zdrojů je důsledná, scany jsou převážně informační, aby nebyla porušována autorská práva. Originály dokumentů najdete v knihovnách a archivech na webech.

Jindřichohradecký deník - Les mrtvých

Literární noviny - Cílek, Stipsitz

Gábina Fárová - Sága mého rodu. Lidové noviny. Pátek, týdenní příloha LN č.28,12.7.2013.

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Spřátelený web slavonice-zlabings.eu
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Oáza Maříž
reklama - Centropen Dačice
reklama - Apartmány Renesance
reklama - Ubytování U Berušky