Sochař Martin CEPLECHA

Martin CEPLECHA

Akad. sochař, *1954

Maříž 71, 378 81 Slavonice

 

Vydolovat informace ze skromného a neuvěřitelně šikovného Martina je docela náročný úkol. Proto prosím všechny, kterým se následující informace budou zdát málo, ať se obrátí přímo na autora (ceplecham@quick.cz).

 

Dívka - detailJak byl, dneska už domorodec a poustevník, zavát do Maříže ?

 

Vyučil jsem se jako rytec kovů, na UMPRUM jsem studoval u prof. Malejovského, po studiích jsem mu dělal asistenta. V roce 1989 jsem v Dijonu ve Francii dělal dekoraci pod projekci (autor. arch. Smetana). Někdy v roce 1991 nebo 1992 jsem v letní škole duchovního experimentu Kryštofa Trubáčka učil na dvoře Besídky účastníky školy sochařinu. V roce 1993 jsem si v Maříži koupil domek, mám tady dílnu a jsem tu víc než v Praze.

 

Čichač v Besídce - věšák a zároveň vzduchotechnikaGenius loci Slavonic přitahuje a oslovuje lidi, kteří se sem často vrací …

 

Ve Slavonicích jsem dělal mozaiku anděla v chodníku před radnicí, na měšťanském renesančním domě čp. 522 hlavu mudrce, v Besídce přibyl po rekonstrukci věšák s čichači, jinak vzduchotechnika. Ve sklepě tohoto restaurantu a galerie tryská fontána, než bude celá rekonstrukce Besídky dokončena, mám tady také ještě dost práce.

 

Státní znak na VítkověVím, že jsi vytvořil hodně krásných věcí, vystavoval na spoustě výstav. Co bys rád připomněl ?

 

Víc než 10 let spolupracuji s Projekční kanceláří G. L. architekti, s. r. o. Například v roce 1997 to byla výtvarná spolupráce na expozici Mistra Theodorika v Anežském klášteře, potom následovaly asijské sbírky na zbraslavském zámku, státní znak na Vítkově v Praze a řada dalších prací. V Českém muzeu hudby jsem spoluautor expozice. Jinak se věnuji restaurování a volné tvorbě.

 

 

Následující obrázky Martinových prací jsou ukázkou různorodosti a všestrannosti autorova talentu: zleva - Babička, Potápěč, Pan Smrtka.

 

Babička
Potápěč Pan Smrtka

 

 

 

Fontána

Fontána

 

Zakrytí vzduchotechniky Trans-Gas Praha Zakrytí vzduchotechniky Trans-Gas Praha Zakrytí vzduchotechniky Trans-Gas Praha

 

TRANS-GAS Praha - střešní zahrada - 1993

 

Akademický sochař Martin Ceplecha

 

ceplecham@quick.cz

Ptala se Zdeňka Chadimová

Slavonická renesanční společnost

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Graselovy stezky
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Podnik Města Slavonice
reklama - Ubytování U Berušky