město

Slavonice jsou krásné renesanční městečko na pomezí tří historických zemí: Čech, Moravy a Rakouska, do roku 1960 to byly Slavonice na jihozápadní Moravě, po správní reformě byly přičleněny do jihočeského kraje, kde je najdete dodnes. Roku 1961 byly vyhlášeny městskou památkovou rezervací. 

Vznik města se datuje kolem 12. století. Nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1260. Původně se jednalo o osadu, později o trhovou ves, která patřila pánům z Hradce (větev Vítkovců). Obě náměstí vytvořila středověká zástavba měšťanských domů postavených na dlouhých parcelách s úzkými dvory. Mezi těmito náměstími stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominující městskou věží. Věž byla postavená v letech 1503-1549. Chrám Nanebevzetí Panny Marie je trojlodní bazilika budovaná od pol. 14. století do roku 1521. Od konce 15. století pak bylo v okolí Slavonic zakládáno mnoho rybníků. V 16. století prožívalo město hospodářský rozkvět, došlo také k přestavbě všech domů na obou náměstích. 

Těžké doby zažilo město za třicetileté války. V roce 1575 mělo město 156 měšťanských domů z toho 28 na předměstí, po roce 1624 bylo ze 164 domů 73 pustých nebo vypálených. V roce 1680-1681 zdecimoval Slavonice mor. V roce 1945 se Slavonice vylidnily po odsunu německých obyvatel a do města přišli noví osadníci.

Zastavený čas je největší devizou Slavonic, řekl architekt David Vávra a Důsledky zastaveného času jsou jeho největší slabinou, pokračoval.

Pokud ještě váháte, projděte si město virtuálně.

Reklama

reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Graselovy stezky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky