Kam na Slavonicku v roce 2015?

obrázek - Slavonice

Nabídka služeb pro návštěvníky na Slavonicku

INFORMACE, CENTRA

Klasické informační centrum provozuje Město Slavonice, najdete od sezóny 2014 v mírně zvýšeném přízemí městského muzea na hlavním slavonickém náměstí.

Celoročně je v novém Spolkovém domě otevřeno Návštěvnické centrum Graselových stezek. Najdete v něm řadu zajímavých informací a materiálů včetně fair trade koutku. Více na webu GS.

PŘÍRODA

Příroda je u nás krásná a spolu s nabídkou arhitektonického dědictví je tím největším důvodem k návštěvě oblasti. Přírodní park Česká Kanada je stále ještě kouzelné území, ačkoliv některé snahy soukromých osob toto kouzlo narušují. Jednu z charakteristik přírodního parku Česká Kanada najdete ZDE

GALERIE A ATELIERY, MUZEA

Galerii najdete ve Slavonicích na dolním náměstí (originální tašky a doplňky, možnost potiskat si tričko, kavárna), výstavy pořádá rovněž hotel Dům u růže. Od jara do podzimu probíhají rovněž výstavy v prostorách městského muzea. Výstavy organizuje Městské kulturní středisko.

V atelierech u Besídky či na Horním náměstí si můžete namalovat hrnek či si zakoupit mařížskou keramiku

Areál a Muzeum pohraničního opevnění 1936 - 1938

Areál opevnění Slavonice je ukázkou části obranné pevnostní linie Československé republiky budované v letech 1935-1938. Je tvořen jedenácti objekty vz. 37 (typy A,C a D) a jedním vz. 36-C, zrekonstruovaných do původní podoby, včetně pěti, které jsou veřejnosti přístupné a v době přítomnosti provozovatele mají nainstalovanou dobovou výstroj a výzbroj. Jedná se o významnou vojenskotechnickou památku, která v současné době představuje jediné muzeum na Jindřichohradecku (v rámci bývalé Jižní Moravy). Areál se nachází 2 km západně od Slavonic směrem na Staré Město pod Landštejnem a je tvořen objekty prvního i druhého sledu. Muzeum najdete ve staré sýpce na začátku ulice J. Žižky.

Městské muzeum ve Slavonicích nabízí základní expozici k historii města a nejzajímavější je v něm expozice dramatického 20. století nebo historie zaniklé středověké vesnice Pfafenschlag.

Pěší Graselovy stezky

Můžete se projít osmi výletními okruhy kolem měst a obcí Česko – rakouského příhraničí - v okolí Slavonic, Nových Syrovic, Vratěnína, Nové Bystřice, Českého Rudolce a v Rakousku výletní okruhy Graselových stezek kolem Dobergbergu, Karelsteinu a Raabsu. Hranici překračuje stezka ze Slavonic, přes Maříž do Dobersbergu. S průvodcem po stezkách můžete zažít nevšední zážitky, Slavonice si projít s Graselovou milou. Idea projektu Graselovy stezky vychází ze snahy zpřístupnit – zviditelnit (ale zároveň nezdevastovat!) = citlivě interpretovat místní dědictví z dob (přelom 18. a 19 století), kdy v kraji pobýval, loupil a skrýval se Johan Georg Grasel, jehož jméno dalo vzniknout hanlivému označení „grázl“. vše o stezkách najdete na webu stezek.

Stezka slavonickým podzemím

Pouze pro odvážné, milovníky adrenalinu a bez fobií. Prochází se a prolézá vlastně odvodňovacími kanály, takže docela málo prostoru. Prohlídky podzemím zajišťuje Stavební huť Slavonice.

Textilní stezka, Stezka 20. století a Stezka vyznání - to jsou přeshraniční projekty, o nichž najdete informace ZDE.

PRO CYKLISTY

Celou oblast protíná mnoho značených cyklostezek, které lze různě propojovat a vytvářet tak různě náročné okruhy. Ve městě jsou dostupné cykloservisy, např. cyklosport ..... Nejpodrobnější informace najdete v tradiční "zelené" edici Klubu českých turistů - Česká Kanada a Slavonicko - mapa KČT č.78. Ve velice kvalitním mapovém podkladu je vyznačena kompletní síť turistických stezek, značené cyklotrasy, všechny turistické zajímavosti atd. Podrobná mapa v měřítku 1 : 50 000 ( 1 cm = 500 metrů ) zobrazuje vedle základního obsahu (všechna sídla a jejich části, železnice, silnice, hlavní cesty, vrstevnice po 10 m, výškové kóty atd.) také kompletní síť turistických značených cest, cyklostezky a podrobný turistický obsah: hrady, zámky, zříceniny, rozhledny, přírodní rezervace, místa dalekého výhledu, orientační body v krajině, kempy a mnoho dalšího. Na rubu mapy najdete detailní popis zajímavých míst, barevné fotografie a kilometráž turistických značených tras. Podporuje GPS.

Greenways Praha-Vídeň je síť cyklistických a pěších tras a stezek mezi Prahou a Vídní. Na kole či pěšky, objevte s námi historická města a vesničky, navštivte romantické hrady, středověké kláštery, zakuste atmosféru starých židovských hřbitovů, vyzkoušejte tradiční řemesla v některé ze starých dílen či vychutnejte dobré moravské víno ve vinných sklepích. Na této stezce můžete krok za krokem odhalovat místní krajinu a její historii, přírodu, kulturu i tradice. Nadace Partnerství.

Na páteřní trasu navazují tématické okruhy - Greenway Rožmberského dědictví, Greenways Lichtenštejnského dědictví či Greenway řemesel a vyznání.


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány Renesance
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Centropen Dačice
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích

partneři