FRATRES: STOPY JEDNÉ ČESKÉ RODINY - COUDENHOVE-KALERGI

17.08.19, 15:00 - přednáška - Dvůr Fratres

FRATRES: STOPY JEDNÉ ČESKÉ RODINY - COUDENHOVE-KALERGI

fratres
Dne 17. srpna (sobota) se v rakouském městě Fratres uskuteční akce s názvem "Stopy jedné české rodiny - Coudenhove-Kalergi", která popisuje rušnou historii rodiny Coudenhove-Kalergi, mísící se s různými kulturami.
VÝSTAVA: HUBERT PFAFFENBICHLER "EL HOMBRE" - ZNOVUOBJEVENÍ
Když Hubert Pfaffenbichler (1942-2008), student Maxe Weilera a Fritze Wotruby, blízký přítel Josepha Beuyse, ve Vídni zemřel, ztratila rakouská kulturní scéna jednoho ze svých nejvýznamnějších a nejsvéhlavějších avantgardistů. V Pfaffenbichlerových abstraktních velkých formátech, které působí podmanivým, meditativním dojmem, se setkáváme s důsledným a extrémně časově kritickým pohledem tvůrce, který si vystačil se skromnou zásobou tvarů. - Ve spolupráci s rodinou umělce představí Kulturbrücke nejvýznamnější díla z Pfaffenbichlerovy pozůstalosti.

VÝSTAVA: COUDENHOVE-KALERGI DOKUMENTY JEDNÉ MIMOŘÁDNÉ RODINY
V malém galerijním prostoru prezentují Clemens Coudenhove-Kalergi a fotograf Hans Beer z Waldmünchen dokumenty, fotografie, listiny, knihy a sběratelské předměty představitelů rodiny, kterými jsou Richard Coudenhove-Kalergi, zakladatel Panevropské unie, jeho rodiče Heinrich a Mitsuko a jiní rodinní příslušníci z doby na přelomu staré a nové Evropy. Dokumentace se zápůjčkami z rodinného archivu ukazuje, do jaké míry tato rodina fformovala a ztělesňovala intelektuální, politické a kulturní proudy střední Evropy.

ČTENÍ: BERNHARD SETZWEIN "DER BÖHMISCHE SAMURAI" ("ČESKÝ SAMURAJ")
Bavorský autor Bernhard Setzwein ve svém románu živě, se znalostí věci a velice poutavě vypráví o fascinující rodině a její historii. Stejně jako v předchozích románech prokazuje Setzwein mistrovství satirického pohledu.
"Kouzlo románu spočívá v napětí mezi historickými poznatky a mírou indiskrétnosti vůči reálným osobám. Virtuózní směs autentičnosti a románového propojení přes dějové mezery".
"Vykouzlí magické momenty, v nichž se prostor a čas mnohorozměrně překrývají".
"... nevšední potěšení z četby". (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

ROZHOVOR NA PÓDIU
Hans Beer, Clemens Coudenhove-Kalergi a Gerhard Sabathil, (Evropská komise) a Berhard Setzwein hovoří o svých rozdílných přístupech k tématu.
Rozhovor moderuje Lenka Ovčáčková a v úvodu představí krátké výňatky ze avého "poněkud odlišného" dokumentárního filmu "Tiefe Kontraste" (Hluboké kontrasty), který odkazuje na rodinu Coudenhove-Kalergi.

KLARINETOVÝ KONCERT: HANS KISTLER
Klarinetista Hans Kistler pochází z Horní Falce (Oberfalz), vzdělání získal v Regensburgu a Glasgow a v současnosti vyučuje na Německé škole v Praze. Jako sólista hrál mimo jiné v Konzerthaus Berlín a roku 205 založil soubor KammerVielharmonie. - Ve Fratresu se zaměří na díla pro klarinetové sólo západních a středoevropských skladatelů 20. a 21. století.
 
Kdy:
17.8.2019 15:00 - 17.8.2019
Kde:
Fratres, Rakousko

Typ akce:
  • Kulturní akce

zpět nahoru