Dvůr - Kulturbrücke - Fratres

22.06.19, 15:00 - přednáška - Dvůr Fratres, Rakousko

FRATRES: STANE SE LÉČBA PRIVILEGIEM? - ŠPIČKOVÁ MEDICINA VS. ZÁKLADNÍ PÉČE

fratres
V sobotu 22. června se v rakouském městě Fratres v 15 hodin uskuteční akce "Stane se léčba privilegiem? - Špičková medicina vs. základní péče". Kulturní most vznáší otázku: Dá se veřejná solidární základní péče vzhledem k rostoucímu privátnímu sektoru ve zdravotnictví ještě udržet?
OBRAZ HERMANNA NITSCHEHO
Červená barva jako symbol krve a života hraje už od pradávných dob svou roli. Nejen u kultovních obřadů, ale i při tvorbě uměleckých děl používaly mnohé kultury metaforu krve jako výraz života a to i proto, že představuje osudové spojení zranitelnosti a smrtelnosti.
Minimalisticky pojatá prezentace se omezuje na jeden z velkých obrazů, které akční umělec vytvořil v Divadle orgií a mystérií. Architektonický rozměr v umění, který je pro Hermanna Nitscheho důležitý, zvyšuje působivost obrazu ve velkém galerijním prostoru.

PŘEDNÁŠKA SUSANNE RABADY: NEDOSTATEČNÁ NEBO NADBYTEČNÁ PÉČE?
Stále více lékařů upřednostňuje praxi soukromého lékaře bez smluvního vztahu se zdravotními pojišťovnami. Nedostatek volných termínů pro návštěvu lékaře ve veřejném systému omezuje pacienty ve výběru lékaře. Pro pacienty je však často obtížné ověřit si, jestli je ošetření v rozšířené nabídce soukromého sektoru smysluplné. - Susanne Rabady, lékařka ve Windigsteigu a viceprezidentka Rakouské společnosti pro všeobecné lékařství, vstoupila na veřejnost s reformními plány pro zdravotnictví.

PŘEDNÁŠKA RAINERA SCHÖFLA:
Ačkoli pacienti soukromých lékařů podstupují lékařské prohlídky intenzivněji, nežijí déle. V nemocnici je svobodný výběr lékaře k dispozici pouze pro pacienty soukromých lékařů a často i tak jen s doplatkem. Nejen lékaři, ale i nemocnice ze soukromých pacientů profitují, protože ti přinášejí peníze do systému zdravotnictví a odlehčují státní pokladně. Privátní medicina je problematická zejména tehdy, když neoficiální doplatky umožňují výběr ošetřujícího lékaře nebo např. přednostní operace. - Rainer Schöfl, univerzitní profesor a primář v nemocnici Milosrdných sester v Linci, vznáší otázku: Má být zdravotní péče pro všechny stejná nebo má být určována ekonomickými hledisky?

ANALÝZA JOSEFA BAUMA: NEZDRAVÝ REGION ZDRAVÍ?
Ekonom a regionální přírodovědec Univerzity Vídeň, Josef Baum, analyzoval ukazatele a dospěl k šokujícímu zjištění: Zdraví obyvatel Waldviertelu je mnohem horší než ostatních Dolnorakušanů, - Nezdolný iniciátor domácích občanských hnutí uvádí důvody.
Diskuze s publikem k tématu zdraví s protagonisty akce.
Moderuje: Gerlinde Weilguny

KONCERT: ROSAROT & HIMMELBLAU
Klarinetové kvarteto Rosarot und Himmelblau se Sonjou Burchhart (klarinet), Stefanem Weikertschlägerem (basklarinet), Peterem Schubertem (roh) a Mirjam Schiestl (klarinet) je známé svými ironickými nápady, černým humorem a šibalsky-lascivní interpretací.
 
Kdy:
22.6.2019 15:00 - 22.6.2019
Kde:
Fratres, Rakousko

Typ akce:
  • Kulturní akce

zpět nahoru